Terapia pękających pięt – odpowiedź na jeden z częstszych problemów moich pacjentów.
Terapia pękających pięt bywa koniecznością.
Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś pewien czy ten problem dotyczy również Ciebie, zadzwoń pod numer 794 790 470 i umów się na konsultację.
Otrzymasz zalecenia odpowiedniego postępowania oraz fachowe porady, jaki rodzaj domowej pielęgnacji stosować.
Bardzo często trafiają do mnie osoby z objawami dolegliwości, którą potocznie określamy pękającymi piętami. Pacjentom tym doskwiera bolesność w obrębie szczelin, powstających w okolicy obrzeża pięty, jak i na spodniej jej części. Skóra pięt tych osób jest zawsze nadmiernie przesuszona i zrogowaciała. Pęknięcia, którym nierzadko towarzyszy mniejsze lub większe czasowe krwawienie powodują ciągłe uczucie dyskomfortu, uniemożliwiające normalne codzienne funkcjonowanie. Dodatkowym efektem bagatelizowania objawów towarzyszących nadmiernemu przesuszaniu i rogowaceniu skóry pięt jest zagrożenie wystąpieniem trudno gojących się stanów zapalnych i zakażeń.
Co bywa przyczyną pękania pięt?
Jak zwykle w podobnych przypadkach przyczyną bywa stosowanie niewłaściwych zabiegów higienicznych lub ich brak. W pierwszym przypadku do uszkodzeń naskórka pięt prowadzić może nadmierne ścieranie zrogowaciałej warstwy, czyli nazbyt częste używania tarki do stóp i pumeksu.
Drugim bywa zaniedbywanie cyklicznego oczyszczania obszaru pięt z naturalnie narastającego i rogowaciejącego naskórka. Prowadzi to do nieprzerwanego narastania grubej, trudnej do naturalnego nawilżenia warstwy. Ten obszar pięty rogowacieje i staje się nieelastyczny. Następnie pod naciskiem ciężaru ciała lub innych działań wywołujących tarcie ulega spękaniu. Tak to pozornie nieistotne zaniedbanie przeradza się w poważny problem. Nie bez znaczenia jest też problem niewłaściwego doboru obuwia, czyli kupowanie i noszenie butów ze zbyt twardą podeszwą. Pękające pięty towarzyszą także różnym problemom zdrowotnym takim jak: nadwaga, niedobory witaminowe, głównie dotyczący witaminy A, a także przyjmowanie niektórych leków stosowanych w chorobach przewlekłych, np. cukrzycy.
Rola podologa
Terapia pękających pięt powinna odbywać się pod okiem fachowego podologa. Podolog po wstępnych oględzinach stóp zazwyczaj stara się dokładnie oczyścić popękaną skórę. Wyrównuje przy tym i wygładza poszarpane brzegi. W razie konieczności zakłada opatrunek zawierający preparat którego zadaniem jest przyspieszenie regeneracji podrażnionej skóry. W terapii pękających stóp konieczna jest ścisła współpraca pacjenta z podologiem w zakresie prawidłowej, codziennej pielęgnacji wrażliwych okolic stopy. Niezbędnym bywa włączenie do codziennego używania specjalistycznych kosmetyków wspomagających terapię.
Gabinet IZIS zaprasza!
Obserwuj nas na 👉 Instagramie i zobacz efekty naszych terapii.