Odciski na stopach – czy można się ich pozbyć na zawsze?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zrozumieć, dlaczego odciski w ogóle pojawiają się na stopach. Od pacjentów słyszę najczęściej jedno – „to od butów”. I rzeczywiście, buty są jedną z najczęstszych przyczyn, ale bynajmniej nie jedyną.
Odciski – jak sama nazwa wskazuje – pojawiają się na skutek ucisku. W wąskich, sztywnych i twardych butach ucisk jest nieunikniony. Najczęściej zaczyna wtedy narastać zrogowaciały naskórek na palcach stóp (często najmniejszych), które są ściśnięte w zwężających się czubkach butów. W tym przypadku, jeśli wyeliminujemy czynnik prowokujący ucisk (czyli te nieszczęsne buty), możemy podejrzewać, że odcisk nie wróci. Ale jak tylko założymy znów ciasne, niewygodne obuwie, problem pojawi się ponownie.
Co jednak w przypadku, kiedy to nie buty są przyczyną?
Odciski na stopach to często złożona sprawa
Kiedy odciski pojawiają się na podeszwowej części stopy, oznacza to najczęściej, że jest ona niewłaściwie ustawiona. W miejscu narastania naskórka dochodzi do dużych przeciążeń, np.:
- w przypadku płaskostopia poprzecznego możemy zaobserwować hiperkeratozy na II i III główce kości śródstopia
- przy stopie wydrążonej widzimy je na V główce kości śródstopia
Mówimy w tych sytuacjach już nie tylko o odciskach, ale również modzelach (czyli zrogowaceniach, w których nie występuje rdzeń). Takie zmiany po usunięciu będą szybko wracały, ponieważ wciąż obecny będzie czynnik do tego prowadzący – przeciążanie konkretnych miejsc na stopach. Aby to zmienić, należy odpowiednio ustawić stopy za pomocą wkładek indywidualnych oraz/lub ćwiczeń. Najlepiej, aby zajął się tym dobry fizjoterapeuta, który nie tylko dobierze najwłaściwszą formę terapii, ale również sprawdzi, jak wyglądają stawy kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup, które w wyniku złej biomechaniki chodu również są przeciążane.
Czy to w ogóle odciski?
Wielokrotnie goszczę na fotelu osoby, które samodzielnie próbowały pozbyć się problemu stosując różnego rodzaju płyny/maści na odciski. Złuszczały w ten sposób wierzchnią warstwę naskórka, mylnie sądząc, że uporały się z przykrą dolegliwością. Po pewnym czasie obserwowały jednak, że „odcisk” wrócił. Dlaczego tak się dzieje?
Otóż okazuje się, że czasami to co bierzemy za odcisk, jest w rzeczywistości brodawką wirusową. Nie ma wtedy możliwości, aby pozbyć się jej bez rozpoczęcia terapii z użyciem przeznaczonych do tego preparatów (absolutnie nie tych powszechnie dostępnych na odciski), jak również bez regularnego oczyszczania i indywidualnych zaleceń. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio sklasyfikować zmianę na stopie i podjąć kroki adekwatne do sytuacji.
Pozbądź się odcisków u podologa
Jeśli odciski są twoją zmorą, nie trać czasu na domowe sposoby i walkę z wiatrakami. Doświadczony specjalista usunie odcisk w kilkanaście minut, a co więcej, pomoże ci znaleźć przyczynę tych zmian i ją wyeliminować. To z pewnością pozwoli ci cieszyć się życiem bez bólu stóp przez długi czas.
Jeden komentarz
Olsztyn
Interesujące jak wiele można powiedzieć na ten temat. Myślałem, że nie dotrwam do końca, ale wywód jest odpowiednio poprowadzony i przyjemnie i szybko się to czyta. Czekam na więcej wpisów, które mają podobną wartość 🙂