Leczenie grzybicy paznokci prawdziwym utrapieniem
Każdy, kto choć raz miał wątpliwą przyjemność borykać się z tą przykrą przypadłością, doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielkim wyzwaniem jest leczenie grzybicy paznokci. To proces długotrwały, wymagający dużego zaangażowania, systematyczności i cierpliwości. Ale nawet, gdy stosujemy się do zaleceń, efekty nie zawsze są takie, jak byśmy oczekiwali. Dlaczego?
Najczęstsze błędy w terapii
Istnieje wiele czynników mających wpływ na powodzenie leczenia grzybicy.
1. Brak badania mykologicznego.
Wymaz z paznokci jest podstawą do potwierdzenia zakażenia oraz do określenia konkretnego typu grzybicy. Istnieje wiele jej rodzajów, a na każdą z nich działa inna substancja czynna zawarta w środkach stosowanych podczas terapii. Trudno dobrać odpowiedni preparat bez informacji o typie dermatofitu, z którym się zmagamy.
2. Stosowanie antybiotyków.
Niestety nadal spotkać się można z przepisywaniem antybiotyków jako panaceum na wszystko, w tym również zakażenia grzybicze. Zamiast pomóc, pogarszają one jedynie sprawę, wyjaławiając organizm z prawidłowej flory bakteryjnej i narażając na dodatkowe infekcje.
3. Brak oczyszczenia paznokci.
Aby terapia przyniosła efekt, należy przede wszystkim oczyścić zainfekowane płytki paznokci i dopiero wtedy aplikować odpowiednie preparaty. Większość grzybni znajduje się bowiem nie na powierzchni paznokci, a pod spodem – na łożysku. Stąd często wynika problem z przedłużającym się w nieskończoność leczeniem – smarowanie samej płytki nie pomoże pozbyć się grzybicy.
4. Używanie tych samych przyborów.
Po rozpoczęciu leczenia podstawową zasadą jest wyrzucenie/wysterylizowanie wszystkich rzeczy, które miały styczność z zainfekowanym paznokciem. Są to m.in. cążki, nożyczki, pilniki, ale również skarpetki, buty, ręczniki, pościel itd. Absolutnie zakazane jest używanie tych samych przyborów do paznokci przez więcej niż jedną osobę.
5. Brak regularnych wizyt u podologa.
Nie wolno zapominać o systematycznym oczyszczaniu paznokci. Comiesięczne wizyty podologiczne pozwolą na bieżąco pozbywać się zarodników grzybów i robić postępy w terapii.
6. Nieodpowiednia dieta.
Często zapominamy o tym, jak duże znaczenie w leczeniu grzybicy ma flora bakteryjna w jelitach oraz to, jak się odżywiamy. Grzyby uwielbiają cukier – warto więc ograniczyć go do minimum i zadbać o to, by wraz z pożywieniem dostarczać sobie jak najwięcej makro i mikroelementów oraz witamin poprawiających naszą odporność.
7. Brak cierpliwości.
Należy pamiętać, że grzybica paznokci jest trudnym do wyleczenia schorzeniem, wymagającym cierpliwości i systematyczności w stosowaniu się do zaleceń specjalisty. Oczekiwanie szybkich rezultatów może jedynie przynieść rozczarowanie i zniechęcenie. Zdrowe paznokcie u stóp odrastają około rok, a chore nawet dwa razy dłużej. Warto więc od początku nastawić się na trudną, jednak zdecydowanie możliwą do wygrania walkę.
Pozbądź się grzybicy u podologa
Podolog jest specjalistą od stóp, dlatego jest on idealną osobą, do której można się zwrócić po pomoc. W profesjonalnym gabinecie otrzymasz niezbędne wskazówki dotyczące terapii, a Twoje paznokcie będą w dobrych rękach. Nie zwlekaj z wizytą, gdyż im dłużej borykasz się z tą przypadłością, tym dłuższe będzie leczenie.